Mały Książę

Mały Książę – Jedyna taka nowela w historii światowej literatury, która w taki sposób poruszyła serca czytelników. Jej sukcesu dowodzi ilość sprzedanych egzemplarzy, mianowicie 140 milionów, oraz ilość tłumaczeń szacowana na 270 języków i dialektów.

Bohaterem książki jest chłopiec, tytułowy Mały Książę, któremu przychodzi zderzyć swój świat ze światem ludzi dorosłych. Mały Książę niejako pochyla się nad cechami ludzi, a właściwie ich przywarami, co budzi w nim pewnego rodzaju zdumienie. W zetknięciu ze światem dorosłych ludzi, Mały Książę wypada całkiem dojrzale.

Chłopiec, czyli Mały Książę, spotyka w swojej wędrówce kolejno różne postaci. I tak pierwszą postacią napotkaną przez Małego Księcia jest narrator utworu, mianowicie Pilot, który w zetknięciu z Małym Księciem doznaje swego rodzaju olśnienia jego prostym, ale jasnym wejrzeniem w istotę rzeczy. Mały Książę niejako wydobywa z poważnego Pilota jego wrażliwość, delikatność, skłonność do wzruszeń i zrozumienie. Początkowo poważny i zdystansowany Pilot uczy się w towarzystwie chłopca przeżywać proste uczucia, jakby poezje zapomnianą w prozie życia – okazuje się, że pod wpływem chłopca z Pilota wydobywa się serdeczna radość w obcowaniu z rzeczami prostymi, zdawało by się błahymi. Kolejną postacią po Pilocie, którą spotyka Mały Książę jest Róża, reprezentująca całą gamę cech właściwych róży. Początkowo dumna ze swej urody Róża, a do tego skryta, symbolizuje w utworze piękną kobietę, świadomą swoich walorów, której kolce symbolizują dystans wobec wszystkiego z czym obcuje. Tymczasem Mały Książę wydobywa z kwiatu mądrość, wrażliwość, łagodność i spokój. Następnie pojawia się Lis, symbol sprytu lub przebiegłości, natomiast w utworze Lis przybiera postać nauczyciela, który uczy chłopca na temat przyjaźni. Kolejną postacią jest Król, jako uosobienie próżności. Wreszcie pojawia się sam Próżny, osobnik przesadnie skoncentrowany na sobie. Kolejny na drodze Małego Księcia jest pracowity Latarnik, jednak ponad miarę spolegliwy. Po nim występuje w utworze Pijak, archetyp nałogowca. Następnie Bankier – materialista. Na końcu Geograf – biurokrata.

W zetknięciu ze światem dorosłych, Mały Książę urasta do roli osoby dojrzałej nad wiek, który zrozumiał czym jest szczęście. Mały Książę początkowo przedstawiony jest w roli kosmity, który przybył na Ziemie z planety B – 612. Celem misji chłopca jest odnaleźć przyjaciela, i odnajduje go w osobie Pilota – narratora. Pilot pomału zaczyna rozumieć chłopca, zostając kontrapunktem całego utworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *